Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Crna Gora država pokradenih izbora * U Kliničkom centru nema više zaraženih * Uhapšen zbog himne * Drogu smo pratili još od Brazila * Zapadni Balkan ne smije biti ostavljen sam * Nama je lijepo i ne gledamo na sat * Ili zajedno ili svi u bojkot izbora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-05-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zoran Mikić, funkcioner URA:
– Nije normalno da očekujemo da se protiv korupcije bori DPS, za koji je dokazano da je nezakonito finansirao svoje izborne kampanje.

Vic Dana :)

Sjeli Mujo i Haso u birtiju i nakon par rakija krene priča o ženidbama, svatovima i cijelom tom cirkusu.
Mujo otpije gutljaj i sjetno reče: „Meni je najdraže kad pustim snimak svadbe unazad i sjednem pa gledam...
Haso ga zbunjeno pogleda i upita zašto.
Mujo se nasmije: Pa jarane, zamisli...muzika vraća pare, janje se sastavi, a Fata ode kući materi.


Pita komšinica Fatu:
- Bona Fato, šta je tvoj Mujo po zanimanju?
- Agronom muzičkog smjera.
- Pa šta radi.
- Čuva ovce i svira frulu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2020-05-01 VESENA MEDENICA I BORIS SAVIĆ ZA „DAN“ KAŽU DA SKUPŠTINA SA POSEBNIM OPREZOM TREBA DA ODNOSI PREMA PREDLOŽENOM ZAKONU
Vesna Medenica i Boris Savić - Foto: LAZAR RUZIC Pazite koga ćete amnestirati Predsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić kazao je za „Dan“ da bi prilikom donošenja odluke o tom zakonu zakonodavac morao imati u vidu težinu krivičnih djela na koja se amnestija odnosi
Dan - novi portal
Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica kazala je za „Dan“ da Predlogu zakona o amnestiji koji je dostavljen Skupštini treba pristupiti sa posebnim senzibilitetom i oprezom iz više razloga.

U predlogu koji je u skupštinskoj proceduri piše da su iz amnestije izuzeta lica koja su osuđena za ratne zločine, krivična djela iz oblasti polne slobode, osuđeni za korupciju, kao i oni koji su na potjernicama. Međutim, ovim predlogom iz amnestije nisu izuzeti osuđeni za teška ubistva i druga teška krivična djela.

– Predlog zakona o amnestiji je uvršten u dnevni red skupštinskog zasjedanja, što ne znači i da je usvojen. Nije opravdano komentarisati skupštinsku agendu i time prejudicirati aktivizam, samostalnost i nezavisnost parlamenta u odlučivanju – navela je Medenica.

Predsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić kazao je za „Dan“ da bi prilikom donošenja odluke o tom zakonu zakonodavac morao imati u vidu težinu krivičnih djela na koja se amnestija odnosi.

– Takođe, u obzir treba uzeti i mogućnost primjene drugih instituta krivičnog prava koji u krajnjem utiču na izrečenu presudu, poput instituta pomilovanja i uslovnog otpusta. Zalažem se za to da svako u okviru državnih organa radi svoj posao, a posao suda je da primjenjuje zakon, a Skupštine da ga donosi – rekao je Savić.

I on smatra da sud ne treba da se upušta u opravdanost i cjelishodnost donošenja određenih zakonskih propisa, pa ni zakona o amnestiji.

– Kakav god zakon bude donijet, sudovi će ga primjenjivati – istakao je Savić.

Skupština je 22. aprila prihvatila inicijativu Demokratske partije socijalista i Liberalne partije da se u dnevni red uvrsti i Predlog zakon o amnestiji, što je izazvalo negativne reakcije većeg dijela crnogorske javnosti. Amnestijom bi bili obuhvaćeni i učesnici u ubistvu Duška Jovanovića i Slavoljuba Šćekića.

Poslanici vladajuće koalicije koju predvodi DPS predložili su zakon o amnestiji kojim je predviđeno umanjivanje kazni za 15 odsto osuđenima koji su u zatvoru, odnosno deset odsto onima koji još nijesu pošli na odsluženje kazne. Poslanici DPS-a, LP-a i manjinskih partija glasali su da se ovaj zakon uvrsti u dnevni red Skupštine, a poslanički klub SD, koji je takođe dio vladajuće koalicije, još se nije izjasnio hoće li podržati predlog. Predsjednik te stranke Ivan Brajović se saglasio sa ocjenom da treba konsultovati struku. Prisutni poslanici opozicije su bili uzdržani ili nisu glasali, osim poslanice Danijele Pavićević, koja je bila protiv.

Amnestija bi obuhvatila i Podgoričanina Rufina Vujovića, koji je osuđen na 40 godina zbog ubistva penzionisanog carinika Želimira Bokana. Oproštaj dijela kazne mogao bi dobiti i Dalibor Bulajić, koji je osuđen na 40 godina zatvora jer je s umišljajem hicima iz pištolja ubio Srđana Kasalicu i Petra Drakulovića, a teško ranio Milovana Bjelanovića. Ranije bi iz zatvora mogao izaći i Nebojša Savić, koji je osuđen na 15 godina i devet mjeseci zbog ubistva Bugarina Rastislava Cvetkova u Budvi.

Takođe, na slobodi bi se ranije našao i Podgoričanin Igor Raičević, koji se izdržava četrdesetogodišnju zatvorsku kaznu zbog ubistva supruge Marije i njenog prijatelja Ivana Dulovića.

Apelacioni sud preinačio je ranije prvostepenu presudu Dragoju Baošiću i osudio ga na 15 godina i deset mjeseci zatvora zbog ubistva Jovana Kosaća u diskoteci „Kaza“ u Igalu i nedozvoljenog držanja oružja. Baošić je prethodnim odlukama Višeg suda bio osuđen na deset godina i deset mjeseci za ubistvo Kosaća u prekoračenju granica nužne odbrane. Ako predloženi zakon bude usvojen, i on bi bio nagrađen smanjenjem kazne.

Liberalna partija tražila je krajem marta od predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića da zakaže nastavak redovnog proljećnog zasjedanja Skupštine Crne Gore i da se dnevni red, uz najavljene hitne vladine predloge zakona, odmah uvrsti i Predlog zakona o amnestiji lica osuđenih za krivična djela i lica osuđenih stranom krivičnom presudom koja se izvršava u Crnoj Gori.

– Ovaj predlog zakona, podržan od blizu 20.000 građana Crne Gore, a čiji je jedan od predlagača, uz 11 poslanika vladajuće koalicije, poslanik LP-a Andrija Popović, nalazi se u Skupštinskoj proceduri više od dvije godine. Najnovije okolnosti sa epidemijom korona virusa još više nas opredjeljuju da hitno usvojimo ovakvo zakonsko rješenje. Zatvorenicima je nemoguće da održavaju socijalnu distancu, da poštuju mjere prevencije u situaciji kada su zatvori pretrpani i kada su higijenski uslovi na nižem nivou od potrebnog – navodi se u obrazloženju LP-a.

M.V.R.–Ž.B.


Okrivljenima nagrada, žrtvama nepoštovanje
Eventualana amnestija će zasigurno pozitivno uticati na osuđenike i njihove familije jer im skraćenje zatvorskih kazni ili automatski izlazak na sa slobodu daju mogućnost da nastave svoje živote onako kako žele. Sa druge strane, usvajanje amnestije i smanjivanje zatvorskih kazni osuđenicima za teška krivična djela nanosi još jaču bol porodicama žrtava i njima bliskim osobama.

Kao što svako ima pravo na slobodu, tako niko nema pravo da drugome oduzme život. Posmatrana sa tog aspekta, amnestija se može shvatiti i kao afirmacija ljudskih prava, ali i kao nagrada za one koji su iza zatvorskih rešetaka zbog teških krivičnih djela.

Da li je onda pravda zadovoljena i da li je cio proces suđenja, dokaznog postupka i izricanja presude zapravo bio uzaludan? Jer, svrha zatvorskih kazni je sankcionisanje onih za koje se dokaže da su krivi, pa amnestija samim tim poništava sve ono što je sudsko vijeće radilo tokom postpka suđenja, pa čak i samo hapšenje tada osumnjičenih osoba.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"